Zapotrzebowanie na usługi firm sprzątających wzrasta w tempie błyskawicznym. Mimo stosunkowo dużej konkurencji, to raczej nie trzeba obawiać się braku zleceń. Dobra ekipa sprzątająca mieszkania, domy, biura, gabinety albo lokale użyteczności publicznej zawsze znajdzie chętnych na swoje usługi. Jednocześnie praca w firmie sprzątającej jest na pewno wymagająca, ale dająca również wiele satysfakcji i dość opłacalna.

Firma sprzątająca – praca pewna

Firm sprzątających jest naprawdę sporo, zwłaszcza w dużych miastach, ale popyt na pracę przez nie wykonywaną wcale nie maleje. Coraz więcej biur oraz różnego rodzaju instytucji i urzędów stawia na outsourcing usług sprzątających, ponieważ zlecenie sprzątania wybranej firmie zewnętrznej zdecydowanie bardziej opłaca się w porównaniu z zatrudnieniem własnych sprzątaczek na etacie. Jednocześnie nieustannie przybywa ludzi, którzy nie chcą tracić czasu na doprowadzenie do porządku własnego mieszkania i decydują się na wynajęcie kogoś, kto to zrobi za nich.

W przypadku klientów firmowych kluczowe będą oszczędności wynikające z braku konieczności tworzenia nowego etatu dla osoby sprzątającej. Faktury za usługi okazują się znacznie tańsze niż wypłacanie stałej pensji. Ponadto trzeba uwzględnić koszty związane z przeszkoleniem pracownika, a także na zakup sprzętu i środków czyszczących. Zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z wyposażenia, umiejętności i doświadczenia profesjonalnej firmy sprzątającej. Klienci indywidualni doceniają zwłaszcza możliwości wygospodarowania sporo wolnego czasu, ponieważ nie trzeba tracić wielu godzin na posprzątanie swojego mieszkania. Szczególnie w okresie przedświątecznym każda chwila ma znaczenie, ale przecież nie tylko wtedy.

Jakie korzyści ma praca w firmie sprzątającej?

Osoby decydujące się na pracę w tej branży miewają na początku dylematy związane z formą wykonywania pracy. Na pewno warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą, aby mieć pewną niezależność. Można przecież współpracować z jakąś firmą sprzątającą, a jednocześnie wykonywać dodatkowe zlecenia. To może stać się też wstępem do założenia własnej agencji sprzątającej. Niektóre osoby, zwłaszcza początkujące w branży, decydują się na samodzielne szukanie zleceń. Warto jednak pamiętać, że trzeba w takiej sytuacji poświęcić sporo swojego czasu na przeglądanie ogłoszeń, ofert albo dzwonienie do potencjalnych klientów. Jeżeli komuś zależy na oszczędnościach w tym aspekcie, to powinien korzystać z innowacyjnego rozwiązania, jakim jest platforma internetowa, na której łatwo i szybko można znaleźć zlecenie w swoim mieście, a nawet w konkretnej dzielnicy miasta. Widać podwójne korzyści, ponieważ nie traci się czasu ani na szukanie klientów, ani tym bardziej na długie dojazdy przez zatłoczone ulice aglomeracji. Jest to również ciekawa opcja na pracę dodatkową dla osób, które chciałyby sobie w ten sposób dorobić, ponieważ grafik będzie elastyczny i dopasowany do potrzeb osoby sprzątającej. Można wybrać konkretne dni, a nawet godziny na taką pracę.

Z kolei posiadanie własnej agencji sprzątającej jest również niezwykle interesującym pomysłem na rozkręcenie własnego biznesu. Nakłady początkowe nie muszą być zbyt wysokie. Wystarczy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą. Na pewno nie ma potrzeby wynajmowania lokalu na firmę, ponieważ siedziba może zostać umiejscowiona we własnym mieszkaniu. Zlecenia i tak przyjmuje się mailowo bądź telefoniczne, a spotkania z klientami odbywają się w miejscach przeznaczonych do sprzątania. Trudno spodziewać się od razu wielkich zleceń, raczej będą to mieszkania osób prywatnych i ewentualnie jakieś małe biura, dlatego nie trzeba inwestować w sprzęt do sprzątania z wyższej półki. Wiadro z mopem, podstawowe środki czystości i jakiś odkurzacz przemysłowy za 500-1000 zł powinny wystarczyć na początek. W miarę rozwoju firmy można inwestować w bardziej zaawansowane technologiczne maszyny. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprzęt do konserwacji podłóg i prania dywanów oraz wykładzin. Wydatki rzędu kilku tysięcy złotych szybko zwrócą się, jeżeli baza klientów znacznie poszerzy się, zwłaszcza o klientów instytucjonalnych. Biura, urzędy lub lokale usługowe sprząta się codzienne, natomiast prywatne mieszkania i domy najczęściej raz albo dwa razy w tygodniu. Inne są także stawki. Każda firma sprzątająca ma dopasowany cennik do jakości posiadanego sprzętu i swoich usług, zakresu czynności oraz oczekiwań klienta. Ceny należy zawsze ustalać indywidualnie. Wiadomo, że inne kwoty będą za sprzątanie cykliczne, które zapewnia czystość w biurze na stanowiskach pracy oraz odpowiednią higienę urządzeń sanitarnych w porównaniu z cenami za dodatkowe sprzątanie okresowe. Cennik firmy sprzątającej uwzględnia również sprzątanie domów i mieszkań, ale także w tej sytuacji zawsze warto uzgadniać ostateczną wycenę usług.

Rzetelna firma sprzątająca biura i mieszkania na pewno nie będzie mieć problemów ze znalezieniem nowych klientów. Pozytywne opinie o konkretnej firmie sprzątającej stanowią najlepszą formę reklamy i zarazem są niezaprzeczalnym atutem w negocjacjach cenowych. Wiele osób woli zapłacić trochę więcej, ale mieć pewność stuprocentowej jakości wykonywanych usług.