Statystyczny pracownik spędza w miejscu pracy około 8 godzin dziennie – zatem czas spędzony w biurze to niemały procent jego codziennej aktywności. I chociaż każdy z nich może traktować swoje zajęcie w odmienny sposób (jako przyjemność lub niezbyt lubianą konieczność), to nie ulega wątpliwości, iż chce on pracować w wygodnym i komfortowym miejscu. Tym bardziej, iż według polskiego prawa osoba zatrudniająca pracowników musi im zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy. Nie dziwi zatem fakt, iż zdecydowana większość pracodawców podejmuje odpowiednie kroki, aby wywiązać się z tego obowiązku. Niezwykle istotnym zagadnieniem w tej kwestii jest czystość biura, która ma niebagatelny wpływ na pracownika i jakość jego pracy.

Jak porządek w biurze wpływa na pracowników

Czyste biuro to podstawa wydajnej i skutecznej pracy personelu. Dlaczego? Otóż zapewnienie higienicznego i zadbanego miejsca pracy wpływa na pracowników w dwojaki sposób – zarówno pod względem fizycznym, jak i czysto psychologicznym. Systematyczne i dokładne sprzątanie biura niewątpliwie ma wpływ na stan zdrowia osób tam pracujących. Zalegające na meblach i sprzętach biurowych kurze, brudne i pełne odpadków dywany bądź wykładziny, zapełnione odpadkami kosze na śmieci, zanieczyszczone powietrze (na przykład na skutek niesprawnej klimatyzacji), nieumyta kuchnia i toaleta – to jedne z podstawowych powodów gromadzenia się bakterii, roztoczy i wszelkich innych szkodliwych mikroorganizmów. A stąd już tylko jeden krok do alergii, problemów z układem oddechowym czy ryzyka zarażenia się niebezpiecznymi mikrobami. Jednak to nie wszystko. Wiele przeprowadzonych badań pokazało, iż czyste i zadbane biuro odgrywa także ważną rolę w kształtowaniu samopoczucia pracowników. Osoba pracująca w higienicznych warunkach jest efektywna, wydajniejsza i bardziej zmotywowana do wykonywania codziennych obowiązków. Porządek w miejscu pracy daje poczucie ogólnego zorganizowania – w odróżnieniu od bałaganu, który może spowodować roztargnienie i złe emocje. Czyste i komfortowe biuro sprawia, iż pracownik przychodzi do niego z poczuciem obowiązku i zaangażowania i nie traktuje swojego miejsca pracy jako “zła koniecznego”. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż czyste biuro to swoista wizytówka firmy, a przecież każdy pracownik chce być przedstawicielem schludnego i reprezentatywnego przedsiębiorstwa.

Jak zadbać o czystość w biurze

Regularne sprzątanie biura niewątpliwie wpływa na jakość i wydajność pracy personelu zatrudnionego w danym przedsiębiorstwie. Jednak tutaj pojawia się dylemat – jak zapewnić czystość? Praktycznym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, która całościowo i kompleksowo zadba o porządek w biurowych pomieszczeniach. Niektórzy przedsiębiorcy – zwłaszcza ci początkujący – obawiają się, iż wynajęcie firmy sprzątającej to zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego. Zalety takiego rozwiązania są bardzo wymierne. Firma sprzątająca zapewnia wykwalifikowany i odpowiedzialny personel, który doskonale zna zakres swoich obowiązków i jest zobowiązany do ich wypełniania. Co warte podkreślenia – umowa z firmą sprzątającą zapewnia regularność i systematyczność sprzątania (bez względu na okoliczności). Dodatkową zaletą jest fakt, iż firmy oferujące usługi sprzątania posiadają profesjonalny sprzęt oraz środki czystości, które zapewniają wykonanie zadania na wysokim poziomie. Zatem firma sprzątająca to nie zbędny wydatek, ale skuteczny sposób na zapewnienie czystości w miejscu pracy.

Czyste i zadbane biuro to jeden z podstawowych warunków na zapewnienie pracownikom komfortowego miejsca pracy. Dlatego każdy pracodawca powinien podjąć w tym kierunku odpowiednie działania. A wynajęcie firmy sprzątającej to dobra inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści.