Sprawna i wydajna praca jest zależna od wielu czynników. Choć prym wiodą tu umiejętności zawodowe pracowników i ich zdolności interpersonalne, to jednak nie bez znaczenia jest… porządek panujący w miejscu pracy. Pozostaje pytanie, kto ma zadbać o ten porządek.

Kto pracuje, ten sprząta?

Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta. Na pierwszy rzut oka to pracownicy powinni zadbać o swoje miejsce pracy. Tak jest w teorii, ale… nie zapominajmy, że w myśl polskiego prawa pracy sam pracodawca ma obowiązek zadbać o czystość miejsca, w którym pracują jego podwładni.

Można oczywiście obowiązek sprzątania biura zrzucić na pracowników. Istnieje sporo narzędzi, które mogą “wymusić” na pracowniku realizację tego typu zadań. Jednym z nich jest chociażby regulamin zakładu pracy, który jasno określa prawa i obowiązki pracowników.

Firma czy pracownik?

Problem sprzątania biura nadal pozostaje nierozwiązany. Jeśli to pracownicy mają sprzątać biuro, to nie spodziewajmy się, że zrobią to oni “po godzinach”. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zewnętrzna firma sprzątająca. I choć za realizowane przez nią usługi trzeba będzie zapłacić, to w dalszej perspektywie będą to dobrze ulokowane pieniądze.

Korzyści wynikające z zatrudniania firmy sprzątającej są dobrze wszystkim znane. Nie angażujemy pracowników do dodatkowych prac, korzystamy z usług profesjonalistów dysponujących znacznie szerszym zapleczem technicznym i przede wszystkim nie wpływamy na płynność funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto sprzątać biuro

Wymienione powyżej korzyści, wynikające z zatrudnienia zewnętrznej firmy sprzątającej nie są jedynymi zyskami firmy. Co ciekawe, skorzystanie z usług zewnętrznego podmiotu może mieć pozytywne skutki również dla samego przedsiębiorstwa. I to nie tylko związane z czystością miejsc pracy, ale przede wszystkim z wydajnością każdego ze stanowisk pracy. Jakie to korzyści?

  1. Komfort psychiczny – o wiele lepiej pracuje się w czystym biurze. I nie chodzi tu wyłącznie o schludnie wyglądające biuro! Nic tak nie denerwuje pracownika, jak nieposprzątany komputer czy biurko. Co ciekawe, nie wywiązywanie się ze sprzątania własnego miejsca pracy, bardzo często wiąże się z narastaniem konfliktów pomiędzy pracownikami. Te z kolei nie pomagają w budowaniu zespołu, tak niezbędnego do efektywnej pracy całej firmy.
  2. Dobrze funkcjonujące zaplecze techniczne. Nieuporządkowane biuro musi się w końcu “zemścić”. Zwłaszcza na urządzeniach biurowych, z których większość jest mało odporna na brud, resztki jedzenia i wszędobylski kurz. Zwykła, klasyczna klawiatura jest prawdziwym “magnesem” dla różnego rodzaju odpadów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku komputerów (również przenośnych). Brud może wpływać na mniejszą wydajność sprzętową i w konsekwencji na zniszczenie skądinąd kosztownych urządzeń.
  3. Jeśli biuro jest otwarte dla Klientów, obowiązek utrzymania go w czystości jest chyba czymś oczywistym. Zwłaszcza, że zasada “jak Cię widzą, tak Cię piszą” odnosi się również do przedsiębiorstw, z którymi w dalszej perspektywie podejmiemy współpracę. Zresztą który Klient będzie czuł się dobrze w pomieszczeniu, w którym odpadki i walające się śmieci są standardem?
  4. Korzystanie z usług zewnętrznej firmy sprzątającej wiąże się również z łatwiejszym egzekwowaniem ewentualnych rekompensat za zniszczony sprzęt. Załóżmy, że biuro sprzątają nasi pracownicy. Jeśli podczas sprzątania uszkodzą oni komputer, wart około 5 tysięcy złotych, trudno będzie od nich żądać odszkodowania. Tym bardziej, jeśli wewnętrzny regulamin firmy nie przewiduje odpowiedzialności majątkowej pracowników za określone straty. Odzyskanie pieniędzy od firmy zewnętrznej jest o wiele łatwiejsze, ze względu na posiadane przez nią ubezpieczenia majątkowe.
  5. Mniejsze koszty. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to sprzątanie biur przez zewnętrzną firmę sprzątającą może być znacznie tańsze, niż w przypadku czyszczenia biura przez zwykłych pracowników. Dlaczego? Załóżmy, że nasi pracownicy są przez cały czas obłożeni pracą, od wydajności której zależą dochody naszej firmy. Jeśli na sprzątanie biura (którego nie wykonają tak dobrze jak wyszkoleni profesjonaliści) poświęcą oni pół godziny dziennie, z punktu widzenia przedsiębiorstwa będzie to dodatkowy koszt. Tymczasem firma sprzątająca wcale nie musi być aż tak kosztowna. Zwłaszcza, że przy zawieraniu umowy ustalany jest indywidualny cennik, uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa i zakresu realizowanych prac.

Zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej nie jest jedynie dodatkowym wydatkiem w rocznym bilansie. Jest ono usankcjonowane ekonomicznie. Wbrew pozorom może się ono opłacić. Zwłaszcza, jeśli prowadzimy duże biuro, działające w obrębie dobrze prosperującej firmy. Wybierając firmę zewnętrzną redukujemy koszty ukryte, których nie da się jednoznacznie ująć w bilansie. Dlatego tak wielu przedsiębiorców rezygnuje z tego typu usług. Bądź mądrym przedsiębiorcą, który z wyobraźnią patrzy w przyszłość. Skorzystaj z usług specjalistów, którzy odciążą Twoich pracowników.