Sprzątanie po remoncie nie należy do łatwych i przyjemnych zadań. Zabiera wiele czasu i wymaga niemałego zaangażowania. Pozostawiony po remoncie kurz, pył, a także zanieczyszczenia od farby i tynku są trudne do usunięcia standardowymi metodami czyszczenia. Bez odpowiedniego sprzętu i środków sprzątanie po remoncie może być wyzwaniem dla wszystkich domowników. Jak uporać się z zabrudzeniami powstałymi na skutek remontu? Sprawdźmy.

Zanim jeszcze zaczniemy…

Zanim jeszcze zaczniemy prace remontowe, warto jest zabezpieczyć meble i inne elementy w pomieszczeniu, które nie będą malowane. Jeśli mamy taką możliwość najlepiej jest wynieść je do innego pomieszczenia – np. piwnicy, czy też do domu przyjaciół. “Wrażliwe” na zanieczyszczenia remontowe mogą być również sprzęty RTV i AGD, je również w miarę możliwości zaleca się usunąć z pomieszczeń, w których przeprowadzany będzie remont.

Te rzeczy, które nie mogą być wyniesione z pomieszczenia, należy odpowiednio zabezpieczyć przed pyłem i brudem remontowym. Najlepiej sprawdzi się tutaj folia i taśma malarska, którymi można ochronić przed zabrudzeniami także podłogi, listwy, czy okna. Na posadzkach warto też położyć kartony, które ochronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Na koniec remontowane pomieszczenie należy odgrodzić od pozostałych części domu, czy mieszkania. Warto uszczelnić w nim drzwi, a na podłodze w jego okolicy rozłożyć wycieraczki lub wilgotne szmaty, które zatrzymają zanieczyszczenia przed roznoszeniem.

Po remoncie – jak radzić sobie z powstałymi zabrudzeniami?

Mimo wcześniejszego zabezpieczenia i tak w wyniku pylenia i malowania, szereg elementów znajdujących się w pomieszczeniu zostanie pokryte zabrudzeniami. Sprzątanie powinniśmy rozpocząć od usuwania najbardziej widocznych zanieczyszczeń. Najpierw należy oczyścić pomieszczenie na sucho. Gdy chwycimy za mopy, niegroźnie wyglądający pył szybko może zamienić się w błoto, które będzie znacznie trudniejsze do usunięcia. Najlepiej do tego celu nadadzą się odkurzacze przemysłowe, które – w przeciwieństwie do swoich domowych wersji – nie ulegają zapychaniu na skutek wciągania poremontowych nieczystości. Następnie należy oczyścić zabrudzone powierzchnie miękkich szczotkami i szmatkami (w które wyposażone są również niektóre odkurzacze).

Zawsze od góry do dołu

Kolejną ważną zasadą, którą należy uwzględnić przy sprzątaniu pomieszczeń po remoncie, jest ich oczyszczanie rozpoczynając od najwyższych i kończąc na najniższych partiach. W pierwszej kolejności powinniśmy zabrać się za czyszczenie sufitu, następnie lamp, ścian, okien i mebli, a na końcu dopiero podłogi. Dzięki temu nie będziemy osypywali już oczyszczonych powierzchni, a czas naszej pracy ulegnie znacznemu skrócenie. Pamiętajmy również, że dopiero po wysprzątaniu pomieszczenia z kurzu, możemy przystąpić do czyszczenia na mokro.

Odpowiednio dopasowany sprzęt do sprzątania

Zakres prac sprzątających po remoncie zależy przede wszystkim od tego, jakie prace remontowe były wykonywane w danym pomieszczeniu. Na ich podstawie dobiera się do sprzątania właściwy sprzęt i środki czyszczące. Wbrew pozorom ich odpowiednie dopasowanie jest równie ważne, co właściwy wybór materiałów budowlanych służących do wykonywania prac remontowych. Dzięki ich właściwemu dobraniu czyszczenie będzie przebiegać szybciej i z mniejszym wysiłkiem.

Po oczyszczaniu pomieszczenia przy pomocy odkurzacza przemysłowego i specjalnych szczotek, które ograniczają wzbijanie się kurzu w powietrze, przychodzi czas na dokładniejsze sprzątanie powierzchni. Warto tutaj zwrócić uwagę na miękkość włosia szczotek, które musi być dopasowane do rodzaju czyszczonej powierzchni. Pozwoli nam to uniknąć zadrapań i zarysowań. Nie bez znaczenia jest również sam kształt główki szczotki. Najbardziej odpowiednie będą tutaj te, dzięki którym możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych zakamarków (np. w o trapezoidalnym kształcie). Ograniczą one również ryzyko obicia mebli w wyniku zamiatania.

Sprzątanie na mokro

Kurz unoszący się w powietrzu po remoncie jeszcze przez jakiś czas będzie osiadał na powierzchniach. Dlatego powierzchnie na mokro trzeba będzie przecierać parokrotnie. Do zmywania wykorzystajcie chłonne szmatki i gąbeczki, które ograniczą rozmywanie się zabrudzeń na powierzchniach. Większość zabrudzeń usuniemy przy pomocy wody i delikatnego detergentu. Plamy w postaci farby wymagać będą zastosowania rozpuszczalnika.

A może firma sprzątająca?

Sprzątanie po remoncie jest sporym wyzwaniem dla wszystkich domowników. Wymaga czasu, środków i wiedzy na temat jego przeprowadzenia. W innym przypadku może okazać się mało efektywne. Jeśli mamy ograniczone możliwości do wysprzątania swojego mieszkania po remoncie, to dobrym pomysłem może być wynajęcie firmy sprzątającej. Firma sprzątająca po remontach oczyści pomieszczenie z wszelkich zabrudzeń powstałych w wyniku wcześniejszych prac. Dysponują one nie tylko fachowym sprzętem i środkami, ale również wykwalifikowanymi pracownikami, którzy oferują profesjonalne usługi sprzątające. To z pewnością dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą poświęcić odpowiedniej ilości czasu na czyszczenie poremontowe.